czwartek, 12 grudnia 2013

Skąd się wzięło powiedzenie...

Czy używając różnych powiedzeń znamy ich pochodzenie? Zajmiemy się omówieniem kilku z nich.

"Koń Trojański" w dziesiątym roku wojny trojańskiej, kiedy Grecy nadal nie mogli zdobyć Troi, najsprytniejszy z nich, Odyseusz, król Itaki, zaproponował fortel wojenny. Grecy udali, że opuszczają Troję i odpłynęli jednak pod murami Troi pozostawili ogromnego drewnianego konia, w którego wnętrzu znajdowali się wojownicy. Kiedy Troja świętowała i wprowadziła konia do miasta pod osłoną nocy flota grecka ponownie przybiła do brzegu i armia podeszła pod mury. Z wnętrza konia zaatakowali żołnierze greccy i wpuścili armię inwazyjną. Troja została zdobyta, a mieszkańcy wybici. Stąd powiedzenie ' koń trojański' oznacza zdobycz przynoszącą zgubę, złowrogi podarunek.

"Jabłko niezgody" według greckich mitów, bogini morska, piękna Tetyda miała poślubić Peleusa(księcia greckiego). Na przyjęcie zaproszono wszystkich bogów, oprócz bogini niezgody. Eris nie pozostała dłużna i postanowiła się zemścić. Przybyła na przyjęcie i rzuciła na stół złote jabłko z napisem "Dla najpiękniejszej". Boginie rzuciły się na prezent, ponieważ każda chciała go dla siebie i w ten sposób wybuchł wielki spór, zwłaszcza między Herą,Ateną i Afrodytą. Spór rozstrzygnął dopiero Parys, który przyznał je Afrodycie, która w zamian obiecała mu najpiękniejszą kobietę świata Helenę, która była żoną Menelaosa. Parys porwał Helenę co było pretekstem do rozpoczęcia wojny trojańskiej."Jabłkiem niezgody" nazywamy udany,chytry podstęp.

"Pranie mózgu" oznacza 'wyczyszczenie' umysłu, czyli próbę zmiany światopoglądu danej osoby, sposobu jej myślenia, zwłaszcza co do przeszłości. Po raz pierwszy terminu tego użył Hunter na łamach czasopisma "Miami News", a tytuł artykułu brzmiał " Taktyka prania mózgu zmusza Chińczyków do wstępowania do partii komunistycznej". To Edward Hunter wymyślił "pranie mózgu" na podstawie chińskiego wyrażenia hai-nao, co oznacza dosłownie "wyczyszczenie umysłu"




"Przekroczyć Rubikon" - Rubikon to niewielka rzeka w północnych Włoszech, która w czasach republiki rzymskiej stanowiła naturalną granicę między Galią Przedalpejską a Italią właściwą. W 46 r.p.n.e. Cezar, wbrew decyzji senatu przekroczył Rubikon i stoczył zwycięską walkę z wojskami Pompejusza. Bitwa ta zmieniła na jakiś czas historię Rzymu. Upadła republika, a odrodziło się cesarstwo. Powiedzenie to oznacza więc odważną decyzję, brzemienną w skutki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz